Belarus Gost-B Kalite Sertifikası Belarus Gost-B – İHRACAT UYGUNLUK BELGESİ

Belarus Gost-B Kalite Sertifikası (Belgesi) Beyaz Rusya’ya yapacağınız ihracatlarda ürünlerinize Belarus Gost B ( BelST ) kalite sertifikaları Belarus Gosstandart tarafından yetki verilen Gözetim ve Belgelendirme kurumları tarafından yapılan kontroller sonucu oluşturulan bir kalite belgesidir. Belarus GOST-B Kalite Sertifikası Beyaz Rusya ülkesine ihraç edilecek malların, ülkenin teknik mevzuatlarına ve standartlarına uygunluğunun belgelenmesidir.

Belgelendirmeye zorunlu olan ürünler listesi 30.07.2004 tarihli No: 34 kanunu ve bu kanuna 2004-2007 yıllar arasında eklenen maddelere göre listelenmiştir. Beyaz Rusya’ya ihracat esnasında bazı ürünlere Belarus Gost B ( BelST ) uygunluk kalite belgesi hariç diğer belgelerinde alınmasını isteyebilirler. Bunlar;

  • Gospromnadzor izni,
  • Ölçü Cihazlarına Tip Onay Belgesi,
  • Sağlık-Epidemiyolojik ( Hijyen ) belgesi,
  • Teknik pasaport (teknik şartname),
  • İlaçlara Sağlık Bakanlığından kayıt belgesi,
  • Ölçü cihazlarına Belarus Tip Onay belgesidir.

Sosyal Şirket olarak, gümrükten mal çekme işlemlerini kolaylaştıracak, Belarus Gost-B Kalite Sertifikasının alım süreci aşamalarında danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Belarus Gost-B Kalite Sertifikası malların zorunlu güvenlik, kalite ve emniyet şartlarını yerine getirmesini sağlar, iç pazarda toptan ve perakende ticaretini kolaylaştırarak ürününüze saygınlık kazandırır. Gümrükteki gecikmeleri ortadan kaldırır ve uygun olmayan ürünlerin ithalinden kaynaklanan olası kayıpları azaltır.

Belarus Gost-B Kalite Belgesi (Sertifikası) çeşitleri aşağıdaki gibidir:

1- Bir Seferlik (Parti Bazında) Belarus Gost-B Kalite Belgesi (Sertifika): Beyaz Rusya da ki ithalatçı firma ile aranızda bir satış kontratı olmalıdır. İhracatçı firma bu sertifikayı yalnızca bir kere kullanabilir.

2- 1 Yıllık Belarus Gost-B Kalite Belgesi (Sertifikası) Seri Üretim Sertifikası: Bu sertifikayı alacak ihracatçı göndereceği ürünlerin testini mutlaka yaptırarak alabildiği sertifikadır. Üretim yerinin denetimi ise Gözetim firmasının öngörüsüne bırakılmıştır. 1 Yılın sonunda belgenin güncellenmesi gerekmektedir.

3- 5 Yıllık Belarus Gost-B Kalite Belgesi (Sertifikası) Seri Üretim Sertifikası: Yekili bir gözetmenin ziyaret ederek üretim yerinin ve ürünlerin test edilmesi zorunludur. Her sene üretim denetimi ve ürün testleri yapılarak alınan bir sertifikadır.

Belarus Gost-B Kalite Belgesi (Sertifikası) Nasıl Alınır?

Belarus Gost-B Belgesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen Belgelendirme Departmanımızla iletişime geçiniz.

0850 885 02 52 – nurgul@sosyalsirket.com.tr