UKRAYNA Hijyen Sertifikası

Ukrayna Hijyen Belgesi Ukrayna’ya yapacağınız ihracatlarda ürünlerin Ukrayna kanunlarına göre düzenlenmiş olup olmadığını, yetkili bir Gözetim ve Belgelendirme kurumu tarafından yapılan kontroller sonucu oluşturulan bir uygunluk belgesi (Kalite Belgesi) dir.Ukrayna Hijyen Belgesi ile Ukrayna ülkesine ihraç edilecek insanların yediği gıdalar, elbiseler, tene sürülen kozmetik ürünler, gıda ambalaj ve üretim ekipmanlarının materyalleri, mobilyaların ve metallerin kimyasal bileşikleri ürünleri gibi malların, ülkenin teknik mevzuatlarına ve standartlarına uygunluğunun belgelemesidir.

Sosyal Şirket olarak , gümrükten mal çekme işlemlerini kolaylaştıracak,Ukrayna Hijyen Belgesinin alım süreci aşamalarında danışmanlık hizmeti vermekteyiz.Ukrayna Hijyen Belgesini üretici adına verildiği gibi talep edilmesi durumunda belge üzerinde hem üretici hem de Gümrük birliği bölgesindeki Müşteri veya temsilcisi yazılabilir.

Ukrayna Hijyen Belgesi malların zorunlu güvenlik, kalite ve emniyet şartlarını yerine getirmesini sağlar, uluslararası ticareti mümkün hale getirir, gümrükteki gecikmeleri ortadan kaldırır ve uygun olmayan ürünlerin ithalinden kaynaklanan olası kayıpları azaltır. Ukrayna iç piyasasında da söz konusu ürünlerin satıldığı depo, mağaza ya da marketlerde devlet kurumları yetkilileri ve ya tüketiciler tarafından sertifikasını görmek istemektedir.

Aşağıdaki safhaları kapsayan değerlendirmelerden sonra ihraç edilecek ürünler için Ukrayna Hijyen Belgesi Uygunluk Belgeleri alınabilir. Bu safhalar şunlardır:

 • Sevkiyat öncesi fiziksel denetim
 • Numune alma ve akredite laboratuvarlarda testler ve analizler
 • Malların uygun olduğu saptanınca,Ukrayna Hijyen Belgesi (Uygunluk Belgesi) verilir.

Ukrayna Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

Ukrayna Hijyen Belgesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen Belgelendirme Departmanımızla iletişime geçiniz.

0850 885 02 52 – nurgul@sosyalsirket.com.tr

Ukrayna Hijyen Belgesi için izlenecek süreç aşağıdaki gibidir ;

1- DÖKÜMAN KONTROLÜ

 1. Request For Certification (Sertifika talep formu) Kaşe-imzalı olarak tarafımıza iletilir.
 2. Proforma Faturanız (İngilizce olarak düzenlenmeli, fatura no ve tarih yer almalı, Incoterm bulunmalı) Kaşe-imzalı olarak tarafımıza iletilir.
 3. Ürünlere ait test rapor ve sertifikaları ile kalite belgeleri tarafımıza iletilir.
 4. L/C metni ve varsa kontrat metni iletilir.

2- GÖZETİM SÜRECİ

 1. Tüm evraklar eksiksiz tarafımıza ulaştıktan sonra teknik incelemeye aktarılır, dokümanların uygun bulunması durumunda gözetim planlaması için anlaşmalı çözüm ortağımız tarafından gözetmen atanır.
 2. Faturada bulunan ürünlerin ilgili check liste göre gözetimi yapılır. (Ürüne ait markalama ve paket kontrolü gerçekleştirilir)
 3. Fiziki gözetimin olumlu sonuçlanmasının akabinde final dökümanları (Com.Invoice) talep edilir.
 4. PDF olarak UKRAYNA (HİJYEN) SERTİFİKASI (draft) hazırlanır. Draft onayına istinaden orjinal belge düzenlenir, e-mail ile tarafınıza iletilir.

Ukrayna Hijyen Belgesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen Belgelendirme Departmanımızla iletişime geçiniz.

0850 885 02 52 – nurgul@sosyalsirket.com.tr