SGR Sertifikası Gümrük birliği Bölgesi Ülkelerinden Rusya, Belarus ve Kazakistan’a yapacağınız ihracatlarda ürünlerin SGR Sertifikası kanunlarına göre düzenlenmiş olup olmadığını, yetkili bir Gözetim ve Belgelendirme kurumu tarafından yapılan kontroller sonucu oluşturulan bir uygunluk belgesi (Kalite Belgesi) dir.SGR Sertifikası Gümrük birliği Bölgesi Ülkelerinden Rusya, Belarus ve Kazakistan ülkesine ihraç edilecek yapı Kimyasalları, Giyim, Kozmetik, Çocuk Giyim ürünleri, Temiz su boruları, Oyuncak, Gıda ürünleri gibi malların, ülkenin teknik mevzuatlarına ve standartlarına uygunluğunun belgelemesidir. İstenilen evrak ve numunelerin temin edilmesinden sonra 1-3 ay arasında SGR Sertifikası temin edilmektedir.

Sosyal Şirket olarak, gümrükten mal çekme işlemlerini kolaylaştıracak, SGR Sertifikasının alım süreci aşamalarında danışmanlık hizmeti vermekteyiz. SGR Sertifikasını üretici adına verildiği gibi talep edilmesi durumunda belge üzerinde hem üretici hem de Gümrük birliği bölgesindeki Müşteri veya temsilcisi yazılabilir.

SGR Sertifikası malların zorunlu güvenlik, kalite ve emniyet şartlarını yerine getirmesini sağlar, uluslararası ticareti mümkün hale getirir, gümrükteki gecikmeleri ortadan kaldırır ve uygun olmayan ürünlerin ithalinden kaynaklanan olası kayıpları azaltır.

Aşağıdaki safhaları kapsayan değerlendirmelerden sonra ihraç edilecek ürünler için SGR Sertifikası Uygunluk Belgeleri alınabilir. Bu safhalar şunlardır:

 • Sevkiyat öncesi fiziksel denetim
 • Numune alma ve akredite laboratuvarlarda testler ve analizler
 • Malların uygun olduğu saptanınca, SGR (HİJYEN) Sertifikası (Uygunluk Belgesi) verilir.

SGR Sertifikası Nasıl Alınır?

SGR Sertifikası için izlenecek süreç aşağıdaki gibidir ;

1- DÖKÜMAN KONTROLÜ

 1. Request For Certification (Sertifika talep formu) Kaşe-imzalı olarak tarafımıza iletilir.
 2. Proforma Faturanız (İngilizce olarak düzenlenmeli, fatura no ve tarih yer almalı, Incoterm bulunmalı) Kaşe-imzalı olarak tarafımıza iletilir.
 3. Ürünlere ait test rapor ve sertifikaları ile kalite belgeleri tarafımıza iletilir.
 4. L/C metni ve varsa kontrat metni iletilir.

2- GÖZETİM SÜRECİ

 1. Tüm evraklar eksiksiz tarafımıza ulaştıktan sonra teknik incelemeye aktarılır, dokümanların uygun bulunması durumunda gözetim planlaması için anlaşmalı çözüm ortağımız tarafından gözetmen atanır.
 2. Faturada bulunan ürünlerin ilgili check liste göre gözetimi yapılır. (Ürüne ait markalama ve paket kontrolü gerçekleştirilir)
 3. Fiziki gözetimin olumlu sonuçlanmasının akabinde final dökümanları (Com.Invoice) talep edilir.
 4. PDF olarak SGR (HİJYEN) SERTİFİKASI (draft) hazırlanır. Draft onayına istinaden orijinal belge düzenlenir, e-mail ile tarafınıza iletilir.

SGR Sertifikası ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen Belgelendirme Departmanımızla iletişime geçiniz.

0850 885 02 52 – nurgul@sosyalsirket.com.tr